• Priateľské posedenie v ZSS LIPKA

• 19.12.2017 14:02
        • V rámci odbornej exkurzie z predmetov zdravoveda, psychológia a spoločenská výchova dňa 8. 12. 2017 PK kaderník, kozmetik a vlasová kozmetika zorganizovala s III.F triedou odbor kaderník priateľské posedenie v ZSS LIPKA v Lipovej.
        • Exkurzia bola zameraná na poznávanie mentálnej, zmyslovej a telesnej poruchy osobnosti. Odborná pracovníčka zariadenia nás oboznámila s prácou v tomto zariadení, o plánovaných projektoch, o dlhoročnej spolupráci našej školy s ich ZSS. Previedla nás zariadením, kde sme mali možnosť stretnúť aj veľmi ťažké prípady s mentálnou a telesnou poruchou. Naše žiačky  im odovzdali množstvo darčekov, hračiek, sladkostí, ovocia, domácich koláčikov a iných drobností. Prejavili tak pocit spolupatričnosti a humánnosti voči ťažko zdravotne postihnutým spoluobčanom. Sme presvedčení, že práve v nezištnom darovaní je hodnota. „Človeka nepoznáme podľa myšlienok, ale podľa skutkov.“ (Johann W. van Goethe)

Takéto odborné exkurzie sú prínosom a  obohatením teoretického vyučovania o priamy kontakt s mentálnou, zmyslovou a telesnou poruchou osobnosti. Nútia nás zamyslieť sa nad hodnotami človeka,  nad tým, čo je to duševné zdravie, čo spôsobuje jeho poruchy, ako žijú ľudia s týmito poruchami, ako sa dokážu tvorivo a citovo prejaviť, ako dokážu nadviazať sociálny kontakt, komunikáciu a ako sa dokážu socializovať.

Za PK    PaedDr. Darina Lincéniová