• Súťaže

• Automechanik JUNIOR 2016 Paríž

• Študenti SOŠ Jesenského Nové Zámky už po 18.-krát reprezentovali Nitriansky samosprávny kraj na medzinárodnej súťaži

Stredná odborná škola, Jesenského 1, v Nových Zámkoch sa od roku 1999 pravidelne zapája a reprezentuje Nitriansky samosprávny kraj v medzinárodnej súťaži AUTOMECHANIKER JUNIOR za účelom zmerania síl študujúcej mládeže v oblasti automechaniky.

Tentoraz súťažný tím v zastúpení tretiakov učebného odboru Davida Fodora a Roderika Szaba navštívili slávne mesto módy Paríž vo Francúzsku. Spolu so slovenskými chlapcami si prišli zmerať sily na pôde jednej zo zapojených vzdelávacích inštitúcií GARAC École Nationale des professions del´Automobile aj dvaja zástupcovia z každej z 9 zapojených krajín (Slovensko, Česko, Turecko, Rakúsko, Poľsko, Litva, Macedónsko, Slovinsko, Francúzsko). Reprezentanti týchto krajín sa vyberajú na základe šikovnosti a úspešnosti v celoškolských či celonárodných súťažiach.

Súťažiaci v priebehu troch dní absolvujú teoretickú, praktickú časť súťaže a vyhodnocovací záverečný ceremoniál. Prvý deň sa koná teoretická časť súťaže. Pozostáva z overenia teoretických odborných vedomostí študentov v podobe testu v anglickom jazyku, ktorý sa medzičasom stal oficiálnym jazykom súťaže. Druhý deň čaká súťažiacich náročnejší deň, nakoľko praktická časť pozostávajúca z 10 praktických zadaní trvá od skorého rána do neskorého poobedia. Na splnenie každého zadania majú  súťažiaci 30 minút. Tento rok sa na súťaži objavili zadania ako napríklad test funkčnosti klimatizačnej jednotky, výroba a montáž brzdovej vetvy, oprava klepania brzdového pedálu, zapojenie svetiel do elektrickej schémy či diagnostika poruchy vozidla za pomoci najnovších diagnostických nástrojov a softwerov.  Naši študenti sa s mnohými z nich stretli po prvýkrát, čo svedčí o vysokej úrovni samotnej súťaže ako aj zapojených škôl. Vďaka tejto súťaži študenti získavajú cenné skúsenosti použiteľné v ich ďalšej profesijnej kariére. Posledný tretí deň sa každá organizujúca krajina snaží súťažiacim ako odmenu za dobre vykonanú prácu a stres počas súťaže  ukázať to najlepšie čo doma majú. Paríž má množstvo cenných šperkov, z ktorých súťažiaci mohli vidieť Eiffelovu vežu, chrám NotreDome, slávny Víťazný oblúk, galériu Louvre a zámok Versailles.

Cieľom súťaže, od vzniku myšlienky v 1999, je nepochybne okrem porovnávania úrovne odborných vedomostí a manuálnych zručností súťažiacich z jednotlivých krajín i možnosť porovnania školských systémov a učebných dokumentov ako i výmena skúseností učiteľov odborných predmetov a majstrov odborného výcviku, ktorí sú členmi hodnotiacej komisie súťaže. V neposlednom rade medzinárodné stretnutia akéhokoľvek druhu vždy slúžia k zvyšovaniu motivácie študentov komunikovať v cudzom jazyku s predstaviteľmi iných kultúr a národností.

Vzťahy medzi usporadúvajúcimi inštitúciami sú na vysokej priateľskej úrovni, čo pozorovať a cítiť od okamihu príchodu až po záverečné odovzdanie cien najlepším a následné lúčenie sa v duchu skorého stretnutia. Budúci rok si súťažiaci zmerajú sily v hlavnom meste Slovinska, Ljublane.

Mgr. Andrea Arpášová

Ing. Zoltán Varga,