• Aktivity žiakov

• Automechanik Junior 2017 Ljubljana

• Novozámocká SOŠ dopravy a služieb už po 18. raz na medzinárodnej súťaži

Stredná odborná škola dopravy a služieb, Jesenského 1, Nové Zámky od roku 2000 pravidelne reprezentuje Nitriansky samosprávny kraj v medzinárodnej súťaži Automechanik Junior, v ktorej súťažia zástupcovia študujúcej mládeže v oblasti automechaniky.

Tento rok  súťažný tím, ktorý tvorili študenti 3. ročníka učebného odboru Tomáš Raček a Sebastian Polozsányi, navštívili hlavné mesto Slovinska – Ljubljanu. Sem si prišli zmerať sily dvojčlenné tímy z 9 zapojených krajín z Česka, Turecka, Rakúska, Poľska, Litvy, Macedónska, Francúzska, Slovinska a Slovenska. Reprezentanti sú v týchto krajinách vyberaní na základe zručnosti a úspešnosti v celoškolských a celonárodných súťažiach.

Súťažiaci v priebehu troch dní absolvujú teoretickú i praktickú časť súťaže a vyhodnocovací záverečný ceremoniál. Prvý deň sa koná teoretická časť súťaže. Pozostáva z overenia teoretických odborných vedomostí študentov formou testu v anglickom jazyku, ktorý sa medzičasom stal oficiálnym jazykom súťaže. Druhý deň čaká súťažiacich náročnejší program, nakoľko praktická časť pozostávajúca z 10 praktických zadaní trvá od skorého rána do večera. Na splnenie každého zadania majú súťažiaci 30 minút. Tento rok sa na súťaži objavili zadania ako test funkčnosti klimatizačnej jednotky, výroba a montáž brzdovej vetvy, meranie  odchýlky brzdového kotúča, zapojenie svetiel podľa elektrickej schémy či diagnostika poruchy vozidla za pomoci najnovších diagnostických nástrojov a softvérov. Naši študenti sa s mnohými z nich stretli po prvýkrát v praxi, čo svedčí o vysokej úrovni samotnej  súťaže ako aj zapojených škôl. Vďaka tejto súťaži študenti získavajú cenné skúsenosti použiteľné v ich ďalšej profesijnej kariére. Posledný, tretí deň sa každá organizujúca krajina snaží súťažiacim ako odmenu za dobre vykonanú prácu a stres počas súťaže ukázať to najlepšie, čo doma majú. Na programe bol výlet loďou okolo neďalekého morského pobrežia pri mestách Portorož, Piran a Izola.

Cieľom súťaže, od vzniku myšlienky roku 2000 je nepochybne okrem porovnávania úrovne odborných vedomostí a manuálnych zručností súťažiacich z jednotlivých krajín i možnosť porovnania školských systémov a učebných dokumentov, ako i výmena skúseností učiteľov odborných predmetov a majstrov odborného výcviku, ktorí sú členmi hodnotiacej komisie súťaže. V neposlednom rade medzinárodné stretnutia akéhokoľvek druhu vždy slúžia na zvyšovanie motivácie študentov komunikovať v cudzom jazyku s predstaviteľmi iných kultúr a národností.

Vzťahy medzi usporadúvajúcimi inštitúciami sú na vysoko priateľskej úrovni, čo možno pozorovať a cítiť od okamihu príchodu až po záverečné odovzdanie cien najlepším a následné lúčenie sa s vyhliadkou na skoré stretnutie. Budúci rok si súťažiaci zmerajú sily v hlavnom meste Litvy, Vilniuse.

Pozrite si fotogalériu

Kolektív SOŠDaS, Nové Zámky