• Aktivity žiakov

• Cez moderné umenie po stopách Franza Kafku

Ráno 29.4.2016 pre niektorých z nás nezačalo ako obyčajné piatkové ráno, kedy vstaneme a vyčerpaní ideme tou istou smutnou cestou do školy a čakáme, kedy tento deň skončí, aby sme mali pred sebou už len víkend, ale práve naopak – natešení sme išli na novozámockú vlakovú stanicu, kde sme mali o siedmej ráno zraz. Keď sme sa už všetci pozbierali, nastúpili sme do vlaku a aj napriek tej dlhej päťhodinovej ceste sme sa tešili.

Naša cesta vlakom z Nových Zámkov skončila na hlavnej stanici v Prahe.  Po tom, čo sme si batožinu uložili do úschovne, vybrali sme sa do galérie moderného umenia DOX, kde sme mali možnosť pozrieť si naozaj veľmi zaujímavú výstavu s názvom „Duše peněz.“  Touto výstavou chcel autor poukázať na to, že v dnešnej dobe je každý z nás súčasťou peňazí, či chce alebo nie.  Po tom, čo sme si celú výstavu prešli, mali sme ešte dostatok času na to, aby sme si v kaviarni dopriali nejaký nápoj a aspoň na chvíľku si oddýchli od náročnej cesty. Po krátkom zaslúženom oddychu, sme sa vybrali na Václavské námestie, kde sme sa mohli pozrieť na pouličných umelcov a Orloj. Námestie sme si len v rýchlosti prešli, pretože jeho podrobnejšie poznávanie nás čakalo na ďalší deň.

V sobotu sme sa hneď ráno vybrali na lanovku, ktorá nás zaviedla na vyhliadkovú vežu na Petříne, odkiaľ sme mali možnosť vidieť panorámu mesta – výhľad bol naozaj krásny. Kúsok od veže bolo zrkadlové bludisko, kde sme sa všetci zabávali na vtipných odrazoch, ktoré sme videli v rôzne zakrivených zrkadlách. Naše cesty pokračovali smerom dolu, k Pražskému hradu, kde  sme boli svedkami výmeny  čestnej stráže, ktorá býva presne o dvanástej na obed.  Po tomto zážitku sme si mohli sami prezrieť mesto, najesť sa a nakúpiť suveníry pre našich blízkych. Keď sme sa znova všetci stretli, v sprievode pána riaditeľa sme sa vybrali cez Karlov most, kde sme sa cestou k Námestiu republiky pokochali krásnym výhľadom na Vltavu. Pred nástupom na loď, sme navštívili dom, podľa Nemcov najväčšieho po nemecky píšuceho autora 20. storočia,  Franza Kafku a jeho modernú sochu, ktorá stojí pred Španielskou synagógou.   Mali sme možnosť vidieť aj Lenonovu stenu, na ktorej sme si niektorí z nás nechali podpisy alebo nejaké malé kresby. Po večeri zo švédskych stolov sme si išli sadnúť na vrchnú časť lode a užívali sme si, ako nám vietor veje vo vlasoch. O ôsmej naša plavba skončila a potom nasledovala prechádzka po večernej Prahe, odkiaľ si niektorí z nás odniesli úžasné fotky.

Návštevu Prahy sme zakončili niekoľkohodinovými nákupmi v nákupnom centre Palladium.  Neskôr sme sa presunuli pred druhé nákupné centrum Quadrio, pred ktorým sa nachádza moderná otočná socha Franza Kafku.  Stála 30 miliónov korún českých, je 11 metrov vysoká a vyhotovil ju súčasný populárny umelec David Černý.  Potom sme mali možnosť znovu nakupovať alebo si posedieť v kaviarni.  Po pár hodinách strávených na tomto mieste, sme museli ísť na vlakovú stanicu, odkiaľ nám išiel vlak domov.

Bol to síce namáhavý víkend, ale poriadne sme si ho užili. Odniesli sme si nové vedomosti, krásne fotky a príjemné zážitky, na ktoré budeme s úsmevom na tvári spomínať.

Viktória Mravíková, II.B

obrázky - viď fotogaléria